Bugun...Niyazi KABAOĞLU öncülüğünde, Rize'de ata tohumu projesine başlandı

Rize Kalkandere Ziraat Odası Başkanı ve 2 dönemdir Yokuşlu Köyü Muhtarı olan Niyazi KABAOĞLU öncülüğünde, Rize'de ata tohumu projesine başlandı.

facebook-paylas
Tarih: 24-08-2023 02:23

Niyazi KABAOĞLU öncülüğünde, Rize'de ata tohumu projesine başlandı

KALKANDERE ZİRAAT ODASI VE ATA TOHUMU PROJESİ

11 Şubat 2023 tarihinde Rize Kalkandere Ziraat Odası Başkanlığına seçilen Niyazi KABAOĞLU ilk olarak odaya ait binanın yenilenmesi faaliyetine koyuldu.  12600 üyesi bulunan Kalkandere Ziraat Odası bünyesinde çeşitli projelere imza atan Başkan KABAOĞLU üyelerin taleplerini alabilmek ve faaliyetlerini duyurabilmek adına, Kalkandere Ziraat Odası adına sosyal medya hesapları ve mesaj atabileceği iletişim adreslerini açtı. İlerleyen dönemde, Fındıklı Ziraat Odası başta olmak üzere Rize merkezde 11 ziraat odası ile bir araya gelindi. Bu birliktelikte başkan KABAOĞLU’nun ifade etiğine göre;
‘’ Topyekûn neler yapabiliriz. Çiftçilerimize, üreticilerimize neler verilebilir’’ şeklinde konuşuldu.


 
Alınan karar doğrultusunda ata tohumlarını getirip vatandaşlarımız ile buluşturmak, eskilerin yetiştirdiği tohumları tekrar yetiştirmek bağlamında bir proje ortaya çıktı. Proje kapsamında bölgedeki üreticilerden alınan tohumlar, diğer üreticilere dağıtıldı. İlk etkinliklerinde beklenenin üzerinde bir ilgi ile karşılaşılan organizasyonun  ardından, proje Kalkandere Ziraat Odasının kendi üretim alanını kurması şeklinde gelişti.

 

Başkan KABAOĞLU’nun ifade etiğine göre;
‘’ Ata tohumlarını getirip vatandaşlarımız ile buluşturalım. Eskilerin yetiştirdiği tohumları tekrar yetiştirmek için bir proje yapalım dedik. Kalkandereliler gelir mi gelmez mi bilemedik! Çünkü daha önce böyle bir şey olmamıştı.
Şimdilik 100 kişi ile bir araya gelelim dedik. Sonra düşündük 250 kişi yapalım. Tohumları odamızda biriktirelim dedik. Toplantıya gelenlere veririz. Gelmeyen olur ise alınmayan tohumları odamıza getirir, inşallah geldikçe bedelsiz olarak onlara veririz dedik.

 


Kapalı spor salonunda bir toplantı düzenleyip, halkı davet ettik. Gelenlere de 1 adet meyve fidanı ikram edelim diye düşündük ama katılım 500 kişiyi buldu. İnsanlar ziraat odasının faaliyetlerini gördüğü için geldi. Biz bir ilki başardık!
Haricinde toplantımızda 1000 in üzerinde meyve, 25000 de sebze fidanını çiftçilerimiz ile buluşturduk. Bundan sonraki projemizde, para ile alıp halka buluşturmaktansa biz kendimizde üretim, kendimiz yapalım dedik. Birkaç yer bulduk. Onların da yazılarını yazdık. Milli emlaktan bize olumlu cevap geldi. Projemizi tamamlamak için, diğer onayları da bekliyoruz.

 


Toplamda 6500 metrekarelik bir alanda üretim yapmayı planlıyoruz. Bu alanlarda seralar kurup hizmet vereceğiz. Bu bölgede çilek çok iyi yetişiyor. 2, 3 sera kurmak ve vatandaşlarımıza açmak istiyorum. Vatandaşlarımız o seralara girip kendi eli ile topladıkları ürünleri evlerine götürebilmesi için böyle bir iş içerisine girdik. Hizmet amaçlı o yerlerin tahsisini bekliyoruz.

 


Binamızın da faaliyete geçirebilmek için çalışmaya devam etmekteyiz. Şu an tadilatta. Yukarıdan aşağıya, tepeden tırnağa yapılmasından sonra bir de ziraat marketin açılmasını planlamaktayız. Üyelerimize katkıda bulanacağız. Bundan sonra ne yapabiliriz onları kendi aramızda konuşarak ayda bir yönetim kurulu, 2 ayda bir hem yönetim kurulu hem de meclis toplantısı ile bir araya geleceğiz. İyi bir ekip ile iyi bir çalışma içerisinde olacağız dedi.
Kaynak: Haber Merkezi

Editör: Turhan Bal

Bu haber 2063 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇEVRE Haberleri

YUKARI YUKARI