Bugun...YOLDAKİ ÇUKURLARA HAZIR ASFALT İBB'DEN

İBB iştiraki İSFALT AŞ’nin ürettiği Hazır Asfalt, yüzey bozulmalarının ve çukurların tamirinde pratik bir şekilde uygulanıyor. 25 kg’lık kovada satılan ürün, İstanbullulardan ilgi görüyor.

facebook-paylas
Güncelleme: 27-11-2020 20:18:33 Tarih: 06-01-2020 12:45

YOLDAKİ ÇUKURLARA HAZIR ASFALT İBB'DEN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) şirketleri, şehre önemli hizmetler vermenin yanı sıra AR-GE çalışmalarına da büyük önem vererek yeni ürünler ve sistemler geliştiriyor. İBB iştiraki İSFALT, bu kapsamda kendi laboratuvarında soğuk Hazır Asfalt geliştirdi.

SOĞUK OLARAK DÖKÜLÜYOR

Asfalt ve beton yüzeylerdeki bozulmaların ve oluşan çukurların tamirinde başarıyla kullanılan Hazır Asfalt, soğuk olarak kullanılabilme özelliğine sahip. Isıtmaya gerek kalmadan kolayca serilebilen ürün, dört mevsim uygulanabilme özelliğiyle küçük alanlara pratik çözümler sunuyor.Asfaltın serim işlemleri pratik ve hızlı olduğu için herkes tarafından kolayca uygulanabiliyor.

ÇEVRECİ ASFALT

Hazır Asfalt, uçucu solventler içermediği için çevreye ve insan sağlığına zarar vermiyor.25 kg’lık plastik kovalarda 22 lira fiyatla satışa sunulan Hazır Asfalt ile 5 cm derinliğinde 40×50 cm’lik bir çukur tamir edilebiliyor. 6 ay raf ömrüne sahip olan ürün geri dönüştürülebilir özellikte üretiliyor.

DÖRT MEVSİM UYGULANIYOR

Soğuk asfalt, farklı hava şartlarına uyum sağlayarak iklimlerdeki değişikliklerden etkilenmiyor. Hava şartlarının uygun olmadığı zamanlarda özellikle de asfalt uygulamasının zor olduğu kış mevsimlerinde veya sıcak asfalt ile onarımın mümkün olmadığı yerlerde tamirat amaçlı kullanılabiliyor.

KÜÇÜK ALANLARDA PRATİK ÇÖZÜMLER

Hazır Asfalt, şehir içi ve şehirlerarası yollarda, fabrika, hastane, okul, otel, sosyal tesis, oyun sahaları, açık ve kapalı otopark gibi alanlarda ve baca, ızgara, menhol kenarları gibi yerlerde kullanılabiliyor.

Özel ekip veya ekipman gerektirmeyen ürünün uygulandığı yol, hemen trafiğe açılabiliyor. Trafiğe kapalı alanlarda kalıcı, trafiğe açık alanlarda ise geçici çözüm olarak uygulandığında daha etkin sonuç alınabiliyor.

HAZIR ASFALT NEREDE KULLANILIR? 

Normal asfaltın kullanıldığı bütün alanlarda

Şehir içi veya şehirlerarası yolların tamirinde

Mevsim ayrımı gözetmeksizin çukurların doldurulmasında

Asfalt uygulamasının zor olduğu kış mevsimlerinde

Fabrika, hastane, otel, okul, site, park alanı, otopark vs. alanların tamirinde

Tenis kortları, basketbol sahaları gibi alanların bakımında

HAZIR ASFALT NASIL KULLANILIR?

Onarım yapılacak alan ya da çukur, serbest malzeme kalmayana kadar iyice temizlenir. Tabanda su göllenmemelidir.Daha iyi bir yapışma için çukur tabanına ve kenarlarına yapıştırıcı emülsiyon sürülür.Hazır Asfalt çukura boşaltılır ve kürekle veya benzer bir alet ile yayarak düzeltilir.Kompaktör, el tokmağı vb. araçlar kullanılarak asfalt sıkıştırılır.Sıkıştırılmış kalınlık 2-4 cm aralığında olmalıdır. Kalınlığın daha yüksek olması durumunda katmanlar halinde serilmelidir.Uygulama bittikten sonra yol trafiğe açılabilir.Çalışmalar esnasında iş güvenliği kurallarına uyulmalıdır.
Kaynak: ibb.istanbul

Editör: Haber Merkezi

Bu haber 2657 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER TEKNOLOJİ Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
GAZETEMİZ

nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI