Bugun...DÖNMEDOLAP

Dolap hayat, hayat çekmece ve çekmecelerde dönenler..

facebook-paylas
Tarih: 07-04-2022 14:17

DÖNMEDOLAP

İnsan hayatına girenler, çıkanlar,  o en büyük var oluş, kadın ve erkek ilişkisinin bin bir yüzünün yansıtıldığı, sonunda da kendi çekmecesine, ayna tutup seyirciye bulduran oyun, Duru Tiyatro'da, Ataşehirde. 

 

Dönmedolap oyununda, iki buçuk senedir covid nedeni ile sahne alamayan sanatçı Hakan Bilgin içinde bir ilk. İki kişilik oyunu hem de prömiyerinde, bir-çok kez bis yaparak iki saati dolu dolu islenmesine katkıda bulunan partner, Sedef Şahin'  de, harika bir ikili olmuşlar.

 

2005 yılında kurulan tiyatronun, yeni yerinde tamda oyunun konseptine uygun tasarım ve sahne düzeni ile Paris'de bir evin salonunda izliyoruz, hiç doymadan. Insan böyle oyunları izleyince, tiyatro ve tiyatro sanatının var olabileceğine dair umutları artıyor. Özellikle özel tiyatrolar adına.

 

Fransız yapımcı, yönetmen, senarist ve oyun yazarı Eric Assous'un kaleme aldığı, dilimize Gencay Gürün tarafından çevrilen “Dönme Dolap”ta; Pierre 50'li yaşlarında evli ve bir çocuklu, evine sadık bir adam ile barda tanışan kadının hikâyesinden kurgulanıyor.

 

Kadınların erkekleri, erkeklerin kadınları anlayabilmesi ve kadın üzerinde erkek figürünün önemi.
Yönetmenliğini oyuncu, tiyatro sanatçısı ve Duru Tiyatronun'da sahibi olan Emre Kınay yapıyor. 


Barda tanışıp, tanımadığı adamın evine giderek feminst bir arastirma tezi yapmakta olan gazeteci kadının; dünyadaki birkaç kadın kimliği üzerinden bizi, biz yapan anne ve baba profilinde nihayet buluyor.

 

Eksiksiz oyunculuk, hasret kalınmış seyirci ile buluşmanın ilk randevusu oldukça kalabalıktı. 

 

Sonunda süprizle biten tiyatro oyununu, Duru Tiyatro Ataşehir Watergarden
Performans Merkezi'nde Black Box sahnesinde!  İzleyebilirsiniz.
Kaynak: Haber Merkezi

Editör: Emel SEÇEN

Bu haber 4578 defa okunmuştur.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÜLTÜR-SANAT Haberleri

YUKARI YUKARI